Dzieje klubu sportowego opowiedziane skanami starych gazet.
Blog > Komentarze do wpisu

Roman Pollak, najsłynniejszy Pasiak w Poznaniu

2013

Roman Pollak, pewnie niewielu fanów Cracovii odpowie bez zastanowienia kto to. Tymczasem jest to - w Poznaniu - jeden z bardziej znanych piłkarzy Cracovii!

W historię Cracovii Roman Pollak wpisał się wyjątkowo prosto - otóż założył on ten klub. Jest to jeden z niewielu znanych z nazwiska założycieli Cracovii. Tak przynajmniej podawały stare klubowe monografie, na przykład ta z jubileuszu z 1966, na którym Roman Pollak należne hołdy odbierał.

Pasiacy mogą mieć i inny problem z rozpoznaniem kim był R.Pollak bo w pierwszych latach w Cracovii i Biało-Czerwonych było aż trzech piłkarzy o tym nazwisku bo prócz bramkarza Romana jeszcze dwaj bracia obrońca Piotr i pomocnik Mieczysław. Mylenie tej trójki zdarzało się nawet poważnym historykom, błędu tego nie ustrzegł się nawet mistrz Janusz Kukulski w swym wiekopomnym dziele "Pierwsze mecze, pierwsze bramki..." zupełnie Romana wymazując.

Spytacie dlaczego w Poznaniu znają, choć w Krakowie zapominają?  Bo Roman Pollak to profesor tamtejszego Uniwersytetu Adama Mickiewicza, ba nawet jego rektor i to w mrocznych czasach okupacji (gdy uczelnia ta po wysiedleniach działała konspiracyjnie w Warszawie jako Uniwersytet Ziem Zachodnich). Naukowo zajmował się historią literatury staropolskiej, w szczególności zaś barokiem.

Na zdjęciu poniżej sala im. Romana Pollaka na UAM.


(kliknij aby powiększyć)

Sala ma nr 220, a wszyscy studenci, którzy np w tę środę rano przyjdą na 8:00 na ćwiczenia z "Estetyki a teorii poznania" (przedmiot dla specjalizacji estetyki literackiej i performatywnej) będą mogli zaspanym okiem rzucić na tabliczkę przed wejściem, a tam poczytają i owszem o Cracovii.


(kliknij aby powiększyć)

Po prawdzie to Roman Pollak sale i tablice ma na UAM aż dwie. Pierwsza z nich to sala C2 w Collegium Novum. Ale niedawno polonistyka przeniosła się do innego budynku - Collegium Maius (stary budynek wybudowany dla, cóż za paradoks, ... germanizującej Wielkopolskę Komisji Kolonizacyjnej) i wówczas, w roku 2007, nowej sali, właśnie owej 220 nadano imię Pollaka. Niemniej patronat starej sali C2 pozostał, podobnie jak umieszczona tam tablica. Na reprodukcji poniżej podziwiać można moment jej odsłonięcia przez rektora Benona Miśkiewicza w 1973.


(kliknij aby powiększyć)

A jeśli idzie o Cracovię to udało się ustalić dwa mecze z udziałem Romana Pollaka, wówczas studenta UJ. Co ciekawe, oba poza Krakowem. Wedle ustnych przekazów i wspomnień 21 października 1906 bronił on bramki Cracovii w pokazowym, rozgrywanym w Tarnowie, spotkaniu z Biało-Czerwonymi Kraków (1:1). Z owymi Biało-Czerwonymi Cracovia połączyła się w 1907 i 1 lipca tego roku (to już mamy na piśmie) przyszły historyk literatury mógł zagrać razem z niedawnymi rywalami z boiska. Tym razem we Lwowie przeciw Czarnym (4:1, lecz dla gospodarzy). I to był ostatni jego mecz w barwach pierwszej drużyny Cracovii.

Po pełniejszy życiorys piłkarza-profesora odeślę tym razem do Wikipedii - o tu [1].

A za zdjęcia (i poprawki do tego tekstu) dziękuję Marcinowi Rabendzie.

poniedziałek, 03 czerwca 2013, fortart

Polecane wpisy

  • Rekordowa seria wygranych wyjazdów

    2013 Kolejne wyjazdowe zwycięstwo Cracovii wywołało serię artykułów, w których przypominano dotychczasowe rekordy klubu w tej kategorii. Najczęściej wymieniania

  • Trzysetny derbowy gol Wisły

    2013 W cieniu ostatnich derbów niezauważenie przeszła statystyczna ciekawostka. Gol Michała Chrapka to wg najskrupulatniejszych wyliczeń gol nr 300 dla Wisły w

  • Z kaszkietem na mecz

    2013 Dziś w krakowskim dodatku do "Gazety Wyborczej ukazał się mój derbowy felieton "Z kaszkietem na mecz" . Przyjemnej lektury życzę! Felieton j