Dzieje klubu sportowego opowiedziane skanami starych gazet.
Blog > Komentarze do wpisu

Piłkarstwo polskie w zaborach 1886-1918

2019

"Piłkarstwo polskie w zaborach 1886-1918" to nowa pozycja na rynku. Autorzy to Leszek Śledziona i Edwin Kowszewicz, współtwórcy prężnie rozwijającej się serii "Historia sportu", serii, która szczególną uwagę poświęca czasom przed I wojną światową - by przypomnieć opisywany tu ([1] i [2]) tom o Galicji, czy inne, arcyciekawe, o Łodzi i pruskiej części Wielkopolski - choć w serii ukazały się też pozycje o późniejszych czasach. Tym razem pozycja szczególna - album wypełniony setkami zdjęć. Dość powiedzieć, że pozycja liczy ponad 300 stron formatu zbliżonego do A4, zawiera 670 fotografii i ponad 200 skanów dokumentów! Wśród nich ogrom zdjęć Cracovii i innych materiałów dotyczących Pasów. Cieszcie oczy i .. szykujcie portfele!
 
 
 
Oczywiście nie jest to pozycja wolna od błędów. Dla przykładu sympatyk Pasów łatwo dostrzeże, że zdjęcie górne na stronie 82 wykonano na stadionie Cracovii wybudowanym w 1912, nie może zatem pochodzić jak błędnie opisują autorzy z roku 1910. Nie przekreśla to jednak wartości całego albumu. Pomyłki zdarzają się każdemu, a już musiały pojawić się przy tak ogromnym i trudnym materiale - wszak przypisanie zdjęcia do odpowiedniego meczu to ogrom pracy!
 
Na jednym z prezentowanych zdjęć widzicie nazwę Mazur Kraków. Taką nazwę podobno - bo dowodów brak - wpisano na dyplomie 30 września 1906 po wygranym 1:0 meczu z Czarnymi we Lwowie gdy ponoć nie chciano wpisać nazwy Biało-Czerwoni (klub, który w 1907 połączył się z Cracovią). "Faktem jest jednak, że o tej nazwie mało kto w Krakowie wiedział i nie używano jej nigdy" pisał we wspomnieniach Józef Lustgarten. Więcej o tej innych nazwach tu [3].

Album jest do nabycia m.in. na stronach zaprzyjaźnionej z blogiem księgarni sportowej Sendsport.pl (może to jest ta chwila, by o tym napisać? - księgarni, która zaczynała lata temu od skromnego pokoiku na krakowskim Kurdwanowie). Księgarni bardzo z blogiem zaprzyjaźnionej bo oferującej każdemu z Czytelników rabat 10% po wpisaniu kodu FortArt. Przypomnę, że kod działa na wszystkie pozycje, nie tylko ten album, ba on działa nawet na pozycje objęte innymi promocjami! "Piłkarstwo polskie w zaborach 1886-1918" kupicie tu [4]. Miłej lektury!

PS. Wydawca był uprzejmy podesłać nieco ekskluzywnych materiałów - specjalnie dla czytelników bloga, ale po jakimś czasie zmienił zdanie i poprosił o ich usunięcie.
 
niedziela, 13 stycznia 2019, fortart

Polecane wpisy

  • Areny Świętej Wojny

    2019 Zaczęło się od Błoń, to tam rozegrano pierwszy znany mecz Cracovia - Wisła. A potem? Na 18 obiektach toczono dotąd Wielkie Derby Krakowa. 18, acz można lic

  • Pasy pokonują CWKS w Warszawie

    1952 Mecz, o którym mało kto nie pamięta grany w pucharze, o którym niemal wszyscy chcą zapomnieć. Wiosną 1952 najlepsi piłkarze zostali zgrupowani w ośrodkach,

  • Stadion Wisły dla Cracovii!

    1914 Stali czytelnicy tego bloga mogli zauważyć, że uwielbiam wręcz komentować teraźniejszość fragmentami gazet sprzed dziesięcioleci. Pozwolę sobie zatem raz j