Dzieje klubu sportowego opowiedziane skanami starych gazet.

Historia chuligaństwa na meczach

Często wspomina się dawne mecze jako wolne od przemocy, a ekscesy kiboli na stadionach uważa się za plagę współczesności. W rzeczywistości chuligańskie wybryki na meczach towarzyszyły piłce nożnej niemal od samego początku jej historii (inną sprawą jest skala tych zjawisk). Poniżej zbiór zdarzeń z Krakowa i Lwowa sprzed I wojny światowej.


1908 - szturm na bramę

Kraków, 31 maja 1908. Wisła Kraków - Pogoń II Lwów. W przerwie meczu dochodzi do tzw. '"wejścia z bramą" - grupa kibiców bez biletów atakuje bramę by wedrzeć się na ogrodzony, przeznaczony dla widzów teren wokół boiska. Atak odpiera policja.
1910 - kamieniami w piłkarzy

Lwów, 29 czerwca 1910. Czarni Lwów - Cracovia. Kibice obrzucają kamieniami piłkarzy Pasów, jeden z zawodników zostaje ranny.
1910 - kibic raniony policyjną szablą

Kraków, 3 lipca 1910. Makkabi Kraków - Hasmonea Lwów. Jeden z policjantów, by uspokoić kibiców,  używa szabli i rani w ucho małego chłopca.
1912 - piłkarz raniony nożem


Kraków, 27 lipca 1912. Trening jednej z drużyn żydowskich. Dwaj kibice zostają pobici przez ... zawodników, a jeden z piłkarzy zostaje zaatakowany i raniony nożem.
Tego samego dnia prasa doniosła o podobnym incydencie w Wiedniu gdzie podczas meczu noża przeciw rywalowi użył jeden z piłkarzy - o czym więcej tu [1].


1913 - dorożki chronią przed kamieniami

Lwów, 5 października 1913. Pogoń Lwów - Cracovia. Widzowie obrzucają graczy z Krakowa kamieniami, piłkarze chronią się w podniesionych budach dorożek.